Kiralama Pazaryeri büyük aşamalardan geçiyor

Giderek daha fazla insanın Hindistan işgücünün bir parçası olacağı tahmin ediliyor. Katılım seviyesi 2020’de% altmış yedi’ye ulaşabilir, çok daha fazla Her yaştan ve genç kadın mevcut iş piyasasına girerek mobilite talebini artırdı. Ken Investigate’deki analistler, son yayınları “Hindistan Kendi Kendine Sürüş Motorlu Taşıt Kiralama Sektörünün 2024’e Görünümü – Gelişen Yatırımlar Nedeniyle Kendi Kendine Sürüş Sağlayıcıların Yetkinliklerinin Artmasıyla Paylaşılan Mobilite Evinin Önemi Tırmanıyor ”, Hindistan’daki Kendi Kendine Seyahat Eden Araba veya Kamyon Kiralama pazarının, Hindistan’a her yıl 12 ay sonra gelen artan Turist nüfusuna bağlı olarak artacağını düşündü. kişiselleştirilmiş harcanabilir paranın artırılması ağır ve yaklaşan birkaç yıl içinde doğru bir hükümet kısıtlamaları ve yasa değişiklikleri kurumu. Bu artışın, ülke çapında yeni oyuncuların girişiyle birlikte çeşitli alma faktörlerinin daha iyi kullanılabilirliği ile sonuçlanması bekleniyor. Endüstrinin, Brüt İşlem Avantajı ile ilgili olarak% 13. 6’lık çift haneli CAGR’ye kaydolması bekleniyor ve benzer şekilde, piyasa Filo boyutlandırmasıyla ilgili olarak artacak ve FY’2019-FY ‘tahmin döneminde% 14.6’lık iyi bir YBBO sergileyecek. 2024.

Düzenlenmiş Oyuncuların Varoluşunun Geliştirilmesi: Hindistan’daki kendi kendine sürüş pazarı, organize olmayan oyuncuların hakimiyetinden piyasadaki düzenlenmiş oyuncular yönündeki bir eğilime ciddi bir dönüşüme tanık oldu. Kişiler arasında self push oto kiralama konusundaki farkındalığın artması ve güzel bir şekilde donatılmış ve daha iyi kaliteli otomobil ve kamyon tercihinin artması, pazardaki yapılandırılmış oyuncu sayısında artışa neden oldu. Aynı şekilde gelecekte, yeni yatırımlar ve oradaki yeni fırsatlar, pazarda bulunan son oyuncuların, Hindistan Pazarının keşfedilmemiş kısımlarını tam olarak keşfedebilecekleri yerlere bile girmesini sağlayacaktır. Hükümetin Ölçeklendirme Sorunu: Federal hükümet. Hindistan, 20130 yılına kadar Hindistan’da bir Sıfır Emisyon bölgesi oluşturmaya hevesli ve bunun için, Kendi Kendine Sürücülü Araba veya Kamyon Kiralama, Sokaktaki Kişisel otomobillerin sayısını azaltmaya yardımcı olabileceği için ciddi bir rol oynayacak. politikalar, öneriler ve düzenleyici çerçeve ile ilgili olarak hükümetten destek.

Düzenlenmiş Satıcılardan artan penetrasyon ve VC ve PE şirketlerinden gelen büyük yatırımlar, Hindistan Kendi Kendine Üreten Araç Kiralama Alanında çeşitli yetkinliklerin ortaya çıkmasına neden oldu.Hindistan Kendi Kendini İtmeli Araç Kiralama Pazarı ciddi bir şekilde Birinci Katmanda ve tamamen büyük Hindistan’daki şehirler; Bununla birlikte, ihtiyaç ve arz açısından büyük bir boşluk olduğunu fark edeceğinizden, pazar bu yerlerde durgunluğa ulaşmamıştır. Hindistan’daki Kendi Kendine Üretilen otomobil filosunun gelecekte iyileşmesi beklenmektedir, bu nedenle 14. altıya yakın pozitif bir CAGR ile yükselmektedir. %, oyuncularınızın diğer Şirket Satıcıları ile yükselen Yatırımlar ve Stratejik Ortaklıklar standardının bir sonucu olarak, Son birkaç yılda, Özel adalet tarafından yapılan önemli yatırımlar nedeniyle çeşitli başlangıçlar ve küçük halka açık olmayan şirketler kurumunu fark etti ve VC şirketleri: Hindistan’ın 2021 yılına kadar dünyanın en büyük 3. binek otomobil pazarı olarak ortaya çıkması bekleniyor. OLA gibi en son start-up’ların girişi ve şu anda kiralama piyasasında faaliyet gösteren diğer insanlar, yetkinlikleri nedeniyle büyük tehdit oluşturuyor. sektör için ciddi bir farklılaştırıcı olacaktır.

Daha Az Ekonomik Yük: Hindistan’daki nüfusun büyük çoğunluğu, çeşitli para kurumları için kredi kullanarak bir motorlu taşıt satın alma eğilimindedir. Bu, EMI ve Araçların Kapsama Kalitesini ödemenin stresi düşük maliyette bulunmadığından ve bireyin kazandıklarına uygun olması Ankara ceza avukatı gerektiğinden, ikamet masraflarını karşılar. Bu sorunun üstesinden gelmek için, kendi kendine sürüş otomobil kiralama pazarı, kişinin bu sorunların üstesinden gelmeye odaklanmadığı, bir araba veya kamyonun çözümlerinden, sanki ve talep ederlerse yararlanabileceği bir varlık hafif tasarımı üzerinde çalışır. o. Ekonomik yükteki düşüş artı kullanım başına harcama modelinin endüstriye ivme kazandırması ve gelişmesine yardımcı olması bekleniyor. Hindistan’ın keşfedilmemiş pazarına nüfuz etmek: Hindistan, Hindistan’daki tüm sakinlerin neredeyse% 1’ine kendi kendine otomobil kiralama pazar yeri üretiyor ve şu an itibariyle Tier 1 şehirlerdeki İnternet pazarlama potansiyel müşterilerinin yanı sıra, aslında durgun bir genişlemenin görüldüğü her yerde bir Çıkmaza ulaştılar. Bu nedenle, Seviye 2 ve Seviye 3 şehirlerde azalan penetrasyon seviyesi, büyük ölçüde bu endüstrinin genişlemesini engelleyen bir sorun teşkil ediyor. Bu penetrasyon sorunu, bazı büyükşehirlerde, bireylerin, araçları arkadaşları ve meslektaşları ile paylaşmak yerine, kendi arabalarına gururla sahip olma konusundaki dogmatik zihniyetleri nedeniyle hala devam etmektedir. Bu nedenle pazar, hizmetlerini ve profesyonellerini artırmaya odaklanıyor olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *